Jezioro w Żarnowcu

Elektrownia i Oko w Gniewinie

Gniewino (kaszb. Gniéwino, niem. Gnewin) to polska, kaszubska wieś w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim,  na starej, niezwykłej trasie kolejowej Wejherowo-Choczewo-Lębork (dzisiaj jest ona zawieszona)
O Gniewinie zrobiło się głośniej wraz z przyjazdem Hiszpanów. To tutaj w czasie Euro 2012 zamieszkali Casillas, Pique, Iniesta i spółka. Co takiego znaleźli w naszej okolicy? Spokój i ciszę, brak tłumów ciekawskich fanów, piękną okolicę, a może klimat…Jeżeli zdecydujecie się Państwo zawitać do Gniewina to odległość z naszych apartamentów to około 25 km.Wśród atrakcji Gniewina warto zwrócić uwagę na kilka niezwykłych miejsc.Mam tutaj na myśli:Wieżę widokową „Kaszubskie Oko”, Jezioro Żarnowieckie, Wysoczyzna Żarnowiecka. W tym tekście skupię się na dwóch pierwszych.
Jezioro Żarnowieckie (kaszb. Żarnowsczé Jezoro, niem. Zarnowitzer See) to jezioro rynnowe o powierzchni 1431 ha, znajdujące się na Wysoczyźnie Żarnowieckiej. Jego długość wynosi 7,6 km, szerokość zaś 2,6 km. Maksymalna głębokość 19,4 m. Przez jezioro przepływa rzeka Piaśnica. Występuje tutaj kryptodepresja, a więc poziom dna jeziora jest niższy niż poziom morza.
Jezioro Żarnowieckie
Rury spustowe w elektrowni w Gniewinie
Budowano tutaj pierwszą w Polsce elektrownię jądrową jednakże w 1990 roku przerwano budowę. Zamiast niej mamy tutaj największą na polskiej ziemi (a może właściwie wodzie) elektrownię szczytowo-pompową o mocy 716 MW. Elektrownia ta została uruchomiona już w 1982 roku. Istnieją tutaj cztery przystanie jachtowe: w Brzynie, Nadolu, Lubkowie oraz Lubkowie-DPS.Druga ze wspomnianych atrakcji to „Kaszubskie Oko”.  To nic innego jak kompleks turystyczno-rekreacyjny z wieżą widokową. Warto powiedzieć, że wieża ma swojego patrona i jest nim św. Jan Paweł II. Kiedy wejdziemy na jej szczyt, bez trudu możemy dostrzec „Czymanowo”. Jest to zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej „Żarnowiec”.
Dane wieży wysokość wieży z kopcem: 44 m wysokość platformy widokowej: 36 m wysokość wzgórza: 113 m n.p.m. wysokość platformy widokowej: ok. 150 m n.p.m. liczba schodów: 212 otwarcie wieży: wrzesień 2006 Z wysokości 44 m można podziwiać piękne widoki, najbliższej, przepięknej, kaszubskiej okolicy.Oprócz zbiornika głównego Elektrowni Szczytowo-Pompowej „Żarnowiec” będziemy mogli zobaczyć farmę Elektrowni Wiatrowych, moreny (wzgórza) Jeziora Żarnowieckiego, a także (również już wspominane) pozostałości po budowie elektrowni jądrowej. I nasze piękne Morze Bałtyckie! To wszystko po pokonaniu tylko 212 schodów, jakieś 36 m w pionie. Leniwi mogą wjechać windą, ale zachęcam do spaceru. Wieżę widokową zwykło się nazywać „źrenicą”. Wejście na źrenicę jest dostępne dla wszystkich bez dodatkowych opłat.
Wieża widokowa w Gniewinie

Udostępnij:

Facebook
Na topie

Powiązane wpisy

Scroll to Top