Latarnia morska w Stilo - Sasino

Stilo – Wyjątkowa Latarnia

Latarnia Morska "Stilo" znajduje się pomiędzy Latarnią Morską "Czołpino", a Latarnią Morską "Rozewie"

Wioska jest najbardziej rozpoznawalna dzięki wybudowanej na początku XX wieku Latarni Morskiej “Stilo”. Położona w odległości 3,5 kilometrów od wsi Stilo zwanej również Osetnik i 10 km na wschód od miasta Łeba. Jest bardzo charakterystyczną budowlą o kształcie ściętego ostrosłupa, na szesnastokątnej podstawie. Wybudowana przez Niemców na fundamencie z betonu i granitu białego, na wzniesieniu o wysokości 55 m n.p.m.

Na początku oświetleniem latarni był palnik gazowy w zestawieniu z lustrami i pryzmatami, następnie wprowadzono żarówki o mocy 2500 W. Dzisiaj działają tam halogeny o mocy 1200W/12V oraz w razie awarii dostępne są agregaty prądotwórcze i akumulatory.

W przeszłości był również sygnał dźwiękowy, o pełnym cyklu dźwiękowym 30 sekundowym, którego słyszalność w czasie mgły wynosiła od 6 do 12 mil morskich. Od czasu wprowadzenia radarów na kutry, sygnał dźwiękowy został wyłączony z systemu nawigacyjnego. U szczytu latarni znajdują się dwie galerie widokowe i laterna, do której nie ma dostępu. Latarnia w Stilo jest wyjątkowa, bo jest tylko jedną z dwóch w Polsce, a z trzech na świecie w całości wybudowaną z metalu. To ona przyciąga wielu miłośników barwnego krajobrazu oraz wysokości, bowiem latarnia rozciąga się na wysokości ponad 33 metrów. Znajduje się w odległości kilometra od linii brzegowej, a jej światło sięga ponad 43 kilometry. Latarnia Morska Stilo jest pomalowana w trzy charakterystyczne pasy – czarny u dołu, biały pośrodku i czerwony na górze.

Udostępnij:

Facebook
Na topie

Powiązane wpisy

Zachód Słońca

Romantyczny weekend we dwoje. Gdzie zarezerwować nocleg nad morzem?

Romantyczny weekend nad morzem to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu z ukochaną osobą. Polskie wybrzeże oferuje wiele atrakcyjnych miejsc, w których można zarezerwować nocleg i cieszyć się przyjemnym wypadem we dwoje. Wśród nich warto wyróżnić Sasino, malowniczą miejscowość położoną nad Morzem Bałtyckim, która może pochwalić się pięknymi plażami i apartamentami o wysokim standardzie. Luksusowe

Dziewczynka na kajaku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca noclegowego nad morzem dla rodziny z dziećmi?

Planujesz wakacje nad morzem z rodziną i zastanawiasz się, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze noclegu? To ważne pytanie, ponieważ komfortowe zakwaterowanie może przyczynić się do udanej wspólnej wyprawy. W tym artykule przedstawiamy podstawowe aspekty, które warto rozważyć przy rezerwacji apartamentów, domków lub innych miejsc noclegowych nad morzem dla rodziny z dziećmi. Lokalizacja

Scroll to Top