Sasino
to mała miejscowość nadmorska. Położona w gminie Choczewo, powiecie wejherowskim. Liczy niespełna 500 mieszkańców, jednak corocznie przyciąga wielu turystów. Bezpośrednia bliskość Bałtyku oraz liczne miejsca turystyczne, takie jak: Pałac Sasino, Latarnia Stilo oraz Rezerwat Przyrody Choczewskie Cisy nadają uroku temu miejscu. Sasino znajduje się dwadzieścia minut drogi od Łeby, 50km od Władysławowa oraz leży 3km od Bałtyku. Plaża w okolicy Sasina uchodzi za najbardziej czystą, spokojną i cichą nad polskim morzem
XIX-wieczny Pałac Sasino
to obiekt, który został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego. Posiadłość dworu otoczona jest parkiem krajobrazowym w stylistyce ogrodów angielskich, nadaje zatem idealny klimat dla miłośników zieleni oraz spacerów. Zespół pałacowo-parkowy rozciąga się na przestrzeni 6.5 hektara, na urokliwych krajobrazowo terenach leśnych Wybrzeża Słowińskiego, tuż przy Rezerwacie Choczewskie Cisy. W czasach wojny budynek został zdekapitalizowany przez Rosjan, przez co uległ wielu zniszczeniom i zaniedbaniom, które udało się odbudować dopiero kiedy dwór stał się własnością prywatną, czyli w latach 90. XX wieku. Historia odżywa tutaj w pieczołowicie odnowionych pałacowych wnętrzach, przestronnych komnatach oraz pysznej, tradycyjnej kuchni. Dzisiaj Pałac Sasino pełni funkcje luksusowego hotelu, który zapewnia swoim gościom nie tylko wypoczynek, ale i wiele ciekawych atrakcji. Atrakcyjność regionu zapewnia również Latarnia Morska Stilo, wybudowana na początku XX wieku, wznosi się na wysokość ponad 33 metrów. Od innych latarni odróżnia się tym, że jest w całości wykonana z metalu. Znajduje się w odległości kilometra od linii brzegowej. Aby się do niej dostać, trzeba przejść kilkaset metrów wśród malowniczych wydm i lasów sosnowych. Trasa do latarni jest bardzo cenna, bowiem pejzaż widokowy jest niezapomniany. Latarnia zapewnia fantastyczny widok na morze, jeziora Sarbsko i Łebsko, ruchome wydmy oraz pięknie rozciągającą się panoramę okolicy.
W niedalekim sąsiedztwie znajduje się Rezerwat Przyrody Choczewskie Cisy. Najstarsze gatunki drzew przekraczają tutaj 100 lat. Rezerwat daje gwarancję spokoju i otoczenia przyrody. Jest to ogromna zaleta w porównaniu do miejskiego zgiełku. W okresie letnim, w Sasinie można też jeździć konno, a miejscowa stajnia prowadzi naukę jazdy oraz organizuje rajdy bałtyckimi plażami, co gwarantuje niezapomniane wrażenia na długie lata.
Okoliczne Wydmy Ruchome
są ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną. Położone są miedzy jeziorem Łebsko, a morzem. Powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą czterdziestodwumetrową Wydmą Łącką. Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często polską Saharą. Wydmy powstają z morskiego, pozbawionego próchnicy piasku, mają biały kolor. Dla zapewnienia szczególnej ochrony zespołom wydm, utworzono Obszar Ochrony Ścisłej Mierzeja. Atrakcyjny i dostępny dla turystów wydmowy szlak zajmuje pięciokilometrowy odcinek Mierzei Łebskiej. Chcąc dostać się z południa kraju do tej pięknej wioski, najlepiej dojechać autostradą A-1 oraz trasą S7 i S6 w stronę Helu. Skręcić następnie w Redzie w kierunku Wejherowa i drogą 213 po niespełna godzinie dotrzeć do Sasina.
Ze względu na tak wiele atrakcji i miejsc ciekawych do zobaczenia, Sasino jest godne uwagi podczas przygotowywania urlopowego wypoczynku. Ponad wszystko też cenny jest spokój w jaki obleczone jest to miejsce. Na pewno nikt, kto wybierze się do Sasina nie będzie niezadowolony, wręcz przeciwnie, będzie chciał tam wrócić, bo ta mała wioska hipnotyzuje swoim oryginalnym charakterem i ciepłem jakie bije od tego bajecznego miejsca.