Jezioro Łebsko

19 kilometrowa Mierzeja Łebska

W czasie II wojny światowej mierzeja była niemieckim poligonem rakietowym
Mierzeja Łebska to część Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to wąskie pasmo lądu, o długości 19 kilometrów, oddzielające jezioro Łebsko od Morza Bałtyckiego. Teren mierzei wchodzi w skład Rezerwatu Mierzeja, przez co jest objęty ochroną. Mierzeja Łebska objęta jest terenem Mierzei Słowińskiej, dlatego też na wschodzie graniczy z Mierzeją Sarbską (która oddziela Jezioro Sarbsko od Bałtyku) oraz na zachodzie z Mierzeją Gardnieńską (która oddziela Jezioro Gardno od Bałtyku). Najbardziej rozpoznawalnym znakiem mierzei są wysokie wydmy (nawet 56 m n. p. m.) jedne z nielicznych to: Łącka Góra, Biała Góra i Sowie Góry. Na terenie mierzei można też zobaczyć okresowo odsłaniane przez ruchome piaski wydm, części zabudowań dawnej Łeby i Boleńca.

W czasie II wojny światowej teren mierzei stał się poligonem rakietowym strony niemieckiej, natomiast w latach 60. XX wieku był miejscem rozlicznym testów rakiet meteorologicznych przez naukowców.

Szerokość mierzei waha się od 600 metrów do nawet 2 kilometrów. Utworzona jest w wyniku akumulacji wietrznej piasku niesionego przez przybrzeżne prądy morskie. Piasek który jest w ciągłym ruchu za sprawą wiatru, skutecznie uniemożliwia życie roślinności. Jednak życie zwierząt jest tam obecne, za sprawią między innymi Pająka Wymyka, Mrówkolwa, Mrówki Popielatej oraz Chrząszcza Trzyszcza. Ci przedstawiciele Życia toczą nieustanną walkę o przetrwanie w tych ekstremalnych warunkach piaskowych wydm.

Jezioro Łebsko - pomost
Widok na jezioro Łebsko
Jeśli znajdziemy w sobie odrobinę samozaparcia (i też wygospodarujemy sporo czasu) możemy wybrać się na wyprawę. Rozpoczynając od pomostu widokowego w Rąbce miniemy Jezioro Łebsko, góry piaskowe, Wydmę Łącką, idąc wzdłuż Morza Bałtyckiego mijając piaszczysty klif i kamienną plażę dojdziemy do Wydmy Czołpińskiej i Latarni Morskiej „Czołpino” aż w końcu dojdziemy do miejsca gdzie znajdują się dawne tereny wojskowe i wymieniana wcześniej wyrzutnia rakiet. Piaszczyste góry Wybrzeża Słowińskiego zauroczą niejednego turystę. Pomimo tych 30 kilometrów, które trzeba przemierzyć to podróż między madwinami jest bardzo miła i przyjemna dla ciała, ducha, a przede wszystkim dla oka.

Udostępnij:

Facebook
Na topie

Powiązane wpisy

Zachód Słońca

Romantyczny weekend we dwoje. Gdzie zarezerwować nocleg nad morzem?

Romantyczny weekend nad morzem to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu z ukochaną osobą. Polskie wybrzeże oferuje wiele atrakcyjnych miejsc, w których można zarezerwować nocleg i cieszyć się przyjemnym wypadem we dwoje. Wśród nich warto wyróżnić Sasino, malowniczą miejscowość położoną nad Morzem Bałtyckim, która może pochwalić się pięknymi plażami i apartamentami o wysokim standardzie. Luksusowe

Dziewczynka na kajaku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca noclegowego nad morzem dla rodziny z dziećmi?

Planujesz wakacje nad morzem z rodziną i zastanawiasz się, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze noclegu? To ważne pytanie, ponieważ komfortowe zakwaterowanie może przyczynić się do udanej wspólnej wyprawy. W tym artykule przedstawiamy podstawowe aspekty, które warto rozważyć przy rezerwacji apartamentów, domków lub innych miejsc noclegowych nad morzem dla rodziny z dziećmi. Lokalizacja

Scroll to Top